Digitální kamera- začni točit

5. září 2006 v 0:08 | Kosmonaut |  Deník
Věk digitálních médií skýtá nepřeberné možnosti vyjádřit své myšlenky. Digitální kamera přiblížila věc, která se zdála ještě před pár lety nemožná, můžete si natočit svůj vlastní film! Výsada, která byla přístupna jen několika lidem, kteří poctivě studovali na filmových školách, je dnes dosažitelná každému. Tedy každému, který má nápad a nemusí mít ani k dispozici velké finanční zdroje. Spousta mých přátel nosí v hlavách skvělé náměty na krátký film. Většina své sny neuskuteční, přitom však stačí jen málo. Mít relativně kvalitní kameru, průměrný počítač, vhodný střihový program a někoho kdo poradí v zapeklité situaci. Proto přijměte pár zaručených rad, které Vám snad pomohou při práci na amaterském filmu. Doufám, že vy ostatní se alespoň dobře pobavíte situacemi, které se opravdu stali. Můžeme začít.
  • Dejte si pozor na všechna zrcadla, akvária, sklenice, konvice a výlohy. Netočíte-li tyto záběry ze správného úhlu bude se vám bezmocný kameraman všude odrážet. Pokud je tedy ve scénáři napsáno, že hrdina je sám doma a smutně hledí na terárium s hadem, není žádoucí, aby divák, v detailu toho to chmurného záběru, viděl v odrazu rozveselený filmový štáb.
  • Vyvarujte se také toho, že v jednom záběru je váš herec hladce oholen a ve druhém už jeho tvář zdobí mužné strniště. Pomůže zaúkolování určité osoby, která se stará o script. Pohlídá, aby se v navazujících záběrech předměty nepřemisťovaly z místa na místo (jako po zásahu vyšší moci) a ve vypjaté scéně, kterou už lze jen s obtížemi přetočit, ležel za zpocenými herci pohozený scénář.
  • Pokud filmujete v ulicích města, konkrétně v prostorách obchodního domu, dovolte se hlídače objektu, zda v něm můžete točit. Ostraha většinou nemá valného pochopení pro umění a je pak krajně potupné počítat ztráty z řad vaší filmové skupiny po vyhození z budovy.
  • Velmi efektní je točit amatérský film přímo v ulicích a to systémem skryté kamery. Po zhlédnutí vámi natočeného materiálu se sice někdy velice podivíte, že váš herec některé reakce nic netušících chodců přežil, ale získáte tím naprosté situační perly. Mějte ale napaměti úctu k lidem a pak jim o celé věci řekněte.
  • Nebojte se točit se zvířaty.To, že filmování zvířat je obtížnější než natočení námořní bitvy a režírování skupinky rozjívených dětí, je jen pověra profesionálních filmařů, kteří se bojí v tom to oboru konkurence. Nemějte však velké cíle. Pro amaterský kus bohatě stačí malá role moudrého jezevčíka čí hravého špice. (Pro potřeby amaterského filmu/kusu bohatě stačí moudrý jezevčík či hravý špic.)
Přeji všem začínajícím filmařům hodně historek z vašeho dobrodružného natáčení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama