Report z výstavy: Pope smoked dope

4. září 2006 v 22:47 | Kosmonaut |  Cosmo Reporty
Brno- Místodržitelský palác
15/3-21/5/2006
Autor výstavy: Zdenek Primus
Kurátor výstavy: Marta Silvestrová
Grafické řešení: Adam Macháček
Zajímavá výstava uskutečněná v nádherných prostorách Místodržitelského paláce v Brně /www.moravska-galerie.cz / není širokou ukázkou spojení rockové hudby a grafického design let 1962-72, je však velice reprezentativní. Do jisté míry je směrována vkusem a citem, autora výstavy, který to i potvrzuje v textu katalogu výstavy (110 stran, 130 barevných reprodukcí a je zabalen do dvoustranného plakátu). Výběr přesně koresponduje s nároky návštěvníka, který je alespoň trochu obeznámen s touto jedinečnou dobou, jejími trendy a hlavními hrdiny. Proto zde na začátku nalezneme všechny obaly LP desek Beatles, jejichž vliv na kulturu té doby je bez debat. Po tomto nutném úvodu, kdy je návštěvníkům naservírováno The Beatles jako vlajková loď 60. let (trošku plánovitě), může pokračovat přehlídka poutavé psychedelické grafiky. Zařazení Beatles na začátek výstavy je časově pochopitelné (1962 - vzestup Beatles, 1967 - odstartování experimentů s obalem LP desky Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band). V první místnosti jsou ale též výstřižky z Mladého světa časově orientovány až ke konci 60. let. Na konci prohlídkové trasy se zase dostáváme k začátkům českého bigbítu. Osobně bych vybral variantu přehledně rozdělených roků, ale tím by utrpěla kompaktnost částí výstavy, protože ač časově nepřesné, jsou jednotlivé místností tematicky působivé.
Výstava pečlivě sleduje vývoj psychedelické kultury, která tehdy zachvátila celý svobodný svět, a rozvinula se v San Francisku na plakátech rockových tanečních koncertů u Billa Grahama a Family Dog Production. Kombinace graficky uvolněných plakátů (či desek) a určitá sterilnost výstavní čistě bílé galerie, působí v důsledku rozporuplně až nepatřičně. Dokážu si představit lepší prostředí, které by podpořilo sílu a uvolněnost vystavovaného. Je to srážka principu a energie.
Defilé obalů desek je vskutku různorodé, ale všechny spojuje originalita a někdy i touha po sdělení či jen nonkonformní požadavek. Zvláště originalita je cenná vzhledem k současné produkci (obal desky s fotografií interpreta). Najdeme zde obaly od zmiňovaných Beatles, Rolling Stones, Led Zeppelin, Boba Dylana, Cata Stevense, Joan Baez, Pink Floyd, The Who, Yes, Franka Zappy atd. Z české oblasti především Olympik, The Primitives Group, Blue Effect, Rebels, Matadors apod.
Zvláštní vystavované téma tvoří rockové časopisy. K vidění je americký Oracle, anglický OZ, německý Twen a československý Mladý svět. K dokumentaci situace českých reáliích té doby slouží velice emotivní články právě v časopise Mladý svět s dech beroucími fotografiemi.
Jediné, co by snad ještě více dokreslilo tuto dobu, by bylo zařazení nějakých artefaktů. Osamoceným zástupcem je slavný magnetofon Sonet Duo, který sloužil k pořizování zvukových záznamů z radia. Pro oživení by jistě přispěla i výstava dobových dýmek na kouření marihuany či snad podomácku udělané korálky apod.
Kromě výstavy samotné zaujme i její lehce zapamatovatelný název Pope smoked dope/Papež kouřil trávu, který vymyslel provokatér David Peel a použil ho jako název titulní písně své gramofonové desky. Celá akce byla doprovázena festivalem rockových filmů z šedesátých let v kině Scala a studijními filmovými projekcemi v přednáškovém sále
Uměleckoprůmyslového muzea MG. K nedostatkům lze přičíst hojně v katalogu uváděné a však neexistující internetové stránky www.popesmokeddope.cz , ale jinak je výstava právem vyhledávána nadšenými návštěvníky galerií i lidmi, kteří obvykle na výstavy nechodí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama