Recenze: CD- Kousek Slávy Janouška /muzika/

4. září 2006 v 22:06 | Kosmonaut |  Cosmo Recenze

Hudba: Kousek Slávy Janouška
2 CD- live 1982-92Recenze:
Dvoj album obsahuje 37 písni, které hrál písničkář Slávek Janoušek na svých koncertech v průběhu 80. let a na začátku 90. let. Jedná se o autentické nahrávky z festivalů, soutěží a především z klubů, které se zatím neobjevily na žádných řadových albech. Většina písní je autorských a výběr obsahuje i několik upravených lidovek. Spolu s Janouškem hrají a zpívají: Vlasta Redl, Jaroslav Samson Lenk, Luboš Vondrák, Miloš Makový, Luboš Javůrek, Josef Šobáň, Tom Pogo Rechtořík, Petr Přibyl, Karel Macálka, Karel Jaroš. Žlutý booklet je vkusně řešen a obsahuje všechny texty písní z alba. Na titulní straně je povedená kresba Olgy Janouškové: písničkář držící květinu se srdcem místo květu.

Výběr písní je náladou rozmanitý. Některé svým tématem už trochu zestárly, ale dokazují Janouškovu schopnost trefně glosovat ( Řeč o dřevotřískové budce, Komplexní hodnocení, Řeč o panelákové bodovací soutěži, Proč vycházejí noviny ). Na albu je množství příjemných poetických písní, které jsou nadčasové a bez problému přežily i "mlhavá" 80. léta ( Divný suchý rok, Tvář spící ženy, Jakubovi ). Další rovinou písničkářství Slávka Janouška je schopnost chytře bavit. Nejvíce se mu to snad daří v písni Škoda 1000 MB , kde v gejzíru slov komentuje trable se svým autem. Vtipná je i hříčka se slovy- Kyprý Kapřík , též píseň o omezenosti- Rozhovor s nádražákem a bravurně vystavěná, už zde zmíněná, mírně tragikomická- Proč vycházejí noviny . Součástí koncertů bylo i čtení slohových prací bývalých žáků bývalého učitele Janouška. Jedna z nich je zde také zachycena- Sloh Naše třída . Na albu se vyskytuje i "mírová" píseň O závisti , která zaujme svou tísnivou atmosférou. I další písně v sobě nesou tiché poselství např. Lokální konflikt . Pro milovníky syrové kytary a dobré hry na ni, doporučuji píseň Někam jet . Za zmínku stojí i hravý Slavný den , který dětskýma očima líčí den kdy Gagarin vzlétl do vesmíru a přechází v mírně vizionářský konec.

Výhodou nahrávek z koncertu je i zapojení živého publika do písní. Krásná chvíle nastane, když diváci, společně s písničkářem, tiše a melancholicky, zpívají upravenou "lidovku" Smrti . Samostatnou kapitolou je zachycení společného vystoupení trojce Janoušek+Redl+Lenk na festivalech Porta Plzeň a Letorost Svojšice. Je radost slyšet jak zkušeně dokážou ti to tři zapojit publikum do svých "kulišáren" a hlavně jak diváci spontánně reagují a zpívají ( Pochodové cvičení, Víc hlav víc ví ).

K závěru chci upozornit na pár perliček, které se zákonitě musely na tak rozsáhlém výběru objevit.
Velmi zábavné, a to nejen pro pamětníky z řad obyvatelů Brna, je povídání Řeč o zbouraném domě a hliněném betonu , které popisuje osud známého "Domu nábytku", stojícího na hlavním brněnském náměstí Svobody. Další zajímavostí je ukázka okamžité autorské reakce v glose Petra Krejčová za pódium , což je vlastně výzva moderátora, která naruší vystoupení a po níž následuje okamžité Janouškovo improvizované zhudebnění v úmyslně selankovitém podání .I tato okamžitá vtipná improvizace dokazuje interpretovi kvality. V neposlední řadě bych chtěl ještě upozornit na zařazený bonus, který mě mile překvapil. Jedná se o záznam písně Ruce z vosku z roku 1972 z pražského Radiopaláce, kde byl Janoušek pozván se svým tehdejším spoluhráčem Karlem Jarošem po vítězství v autorské soutěži O Ptáka Noha tehdy právě založeným písničkářským sdružením Šafrán. Tato romantická píseň s andělsky zazpívaným refrénem sedmnáctiletého Slávka je zajímavou a příjemnou tečkou za celým albem.

Jedna z věcí, která je výhodou i nevýhodou zároveň, je množství zařazených písní (37!) na výběru. V jednom tahu se tento 150 minutový maratón slyšet nedá a tak hodnotit celkovou vyváženost toho to vzpomínkového CD lze jen stěží, ale to je vlastně problém všech rozsáhlejších výběrů. Prostě zůstává především dobrý dojem ze samostatných písní. Vím, že technicky i finančně by to bylo náročné, ale lepší variantou, dle mého názoru, je udělat sérii vzpomínkových CD (kvalitního materiálu je dost) nebo některé písně z výběru oželet, aby byl celek posluchačsky lépe stravitelný, i když samozřejmě peněžně je to pro nás lepší a máme alespoň více místa v poličce s "cédečky".

Janoušek v bookletu píše, že nekončí a album dělal s potřebou vymést archiv a z toho to hlediska si myslím, že dvojalbum bohatě splnilo svůj účel.

Hodnocení:
Celé 2 CD je podle mého soudu dobrým výběrem z písničkářova kvantitativně asi nejplodnějšího období. Janouškovi koncerty jsem sice v 80. letech nezažil, ale zachycená atmosféra, smích lidí na místech skrytých narážek na režim, Slávkovo nasazení při zpěvu a hlavně jeho hra se slovy, jsou dobrým motivem si toto album poslechnout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama