Art Deco - Galerie

5. ledna 2007 v 8:00 | Kosmonaut |  Je tohle umění?

ART DECO

Tento směr designu v užitém umění a architektuře se poprvé objevil na výstavě v Paříži pořádané roku 1925. Po dlouhou dobu bylo Art Deco považováno za protiklad secese a modernismu obecně, ale s oběma směry mělo mnoho společného. Vznikl jako luxusní, vysoce dekorativní styl, který se rychle rozšířil po celém světě - zejména v USA - a v třicátých letech se modernizoval. Styl Art Deco se přesunul z oblasti vysoké módy do světa práce, přinesl s sebou hodnoty a pohledy spojené s životem vysoké společnosti, tučnými bankovními konty a bohatstvím, které vzdorovalo světové hospodářské krizi. Rozšíření stylu se označovalo jako reakce na strohost a frustraci způsobenou první světovou válkou. Proto nacházíme ohlas luxusu motivů art deco na místech, kde se lidé baví, stejně jako na branách a vstupních dveří. V Londýně tento styl zdůrazňuje mohutná budova Hooverovy továrny a ve Spojených státech manhattanská budova Chrysleru.
Na návrháře stylu Art Deco měly velký vliv geometrické motivy a hranatý design secesních praktiků. Ještě více je stimulovaly události mimo výtvarné umění, exotické Bakstovy inscenace a kostýmy pro ruský balet Sergeje Ďagileva vyvolaly módu orientálních a arabských oděvů. Objev Tutanchamonovy hrobky v roce 1922 předznamenal oblibu egyptských motivů a mihotavých kovových barev. Fascinovala americká jazzová kultura a Josephine Bakerová, stejně tak africké "primitivní" sochařství. Návrháři nábytků byly především inspirováni dobou Ludvíka XVI. a empírem. Jako materiál používali to nejexotičtější, co jim doba dovolila, např. eben, perleť, slonovinu, želví krunýře, zlato... ZDROJ

Můžete zvětšit obrázek po kliknutí na něj a dozvíte se i nick anonymních autorů. Kvůli těmto krásným snímkům Art Deco mrakodrapům jsem tento článek vytvořil. Převzatý úvodní text berte jen jako doplnění těchto nádherných fotografií, které zachycují jednu část použití Art Deca v architektuře. Na začátku je série fotek dvou významných staveb Chrysler Building a Empire State Building. Poté následují další série méně známých mrakodrapů, které jsou ne méně fascinující.
Další stránky o Art Decu
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Chrysler Building


ESB Observatory - Metlife & Chrysler Building

Chrysler Building

- POKRAČUJ NA GALERIE -

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama