Kino Lucerna - nejznámější brněnské kino

5. dubna 2007 v 17:06 | Kosmonaut |  Deník
Napsal jsem krátkou práci o brněnském kině Lucerna. Je jedním z posledních tradičních kin v Brně, které "bojuje" o existenci a diváky s multiplexy. Součástí článku je i rozhovor s vedoucím Lucerny. Článek vám možná odhalí, jak to v naší zemi vypadá s malými kiny.

V současné konkurenci, která se vytvořila tradičním brněnským kinům po vybudování obřích multiplexů /Velký Špalíček a Olympia/, je obdivuhodná snaha kina Lucerna vyjít vstříc zájmu diváků a udržet tradici provozování kina v městské části Brno-Žabovřesky. Od začátku 90. let jsme svědky zániku některých kin v Brně /např. Jalta, Morava, Kapitol, Alfa a v minulém roce bylo zrušeno i kino Svratka v městské části Jundrov/. Do dnešních dnů fungují z tradičních kin jen Scala, Art a právě Lucerna. Nová menší kina nevznikají, protože jejich provoz se nevyplatí. Přitom přínos těchto "malých" kin je jasný: intimnější divácký zážitek nerušený snahou o co největší zisky a hlavně zabránění vytvoření monopolu. Je tedy důležité tyto konkurenty odosobnělým multiplexů udržet, dotacemi, veřejnou podporou i otevřením diskuze o nich a jejich přínosech pro brněnskou kulturu. To je i cílem mé krátké práce.
Historie brněnského kina Lucerna
I. Stručná historie
Dne 9. srpna 1896 kinematograf Albert Schiller ukázal občanům města Brna první krátké filmy /Skotský tanec, Hasiči zachraňují obyvatele domu, Scéna u holiče a Na pláži/. Promítání se uskutečnilo v brněnském Grand hotelu půl roku po prvním filmovém představení na světě, které pořádali bratři Lummierové a o dva měsíce dříve než v Praze.
Historie nejstaršího brněnského kina se začíná dne 25. října 1913, kdy podnikatel Bartoloměj Novák podal žádost o licenci na postavení kinematografu. Udělení licence bylo schváleno 10. prosince 1913.
Přepracovaný projekt budovy kina /architekt Bohumila Čermáka/ byl schválen
9. dubna 1914 a dne 14. června 1914 bylo vydáno stavební povolení. Kolaudace byla provedena dne 28. května 1915. Provoz kina byl zahájen 29. května 1915. Kino dostalo název BIO ALADIN.
Zajímavost- náklady na jednotlivá představení a ceny vstupného v roce 1915:
Náklady na představení činily 10,80 K za plyn, 12,15 K za olej, 4,90 K za topení a 0,20 K za petrolej. Pianista a promítač za čtyři představení dostali po 11,20 K, obsluha motoru pro výrobu elektrické energie 4,80 K, uvaděč 4,- K, pokladní 4,- K, posluhovačka 2,- K, půjčovné na den činilo 45,-K, plakáty na film 2,- K, propagační letáčky 4,20 K, psaní reklamy (v této době se ještě netiskly plakáty s programy kin) 4; K, vstupenky 2,60 K, dohled v kině a amortizace předpokládaly částku 10,- K.
Dne 15. prosince 1917 koupila licenci a celé kinematografické zařízení paní Súčková, kino renovovala a dne 22. prosince 1917 zahájila opět provoz s novým názvem"Kino Lucerna".
Po neobnovení licence stávající majitelkou byla pak licence udělena spolku "Středoškolská menza" a to dne 19.října 1921.Kino bylo od paní Súčkové zakoupeno za 108 000,- Kč.
První zvukový film byl v kině promítnut 14. února 1931. Jmenoval se "Cikánská láska" a předcházelo mu zakoupení nového promítacího přístroje kino Elektrik od fy. Preisler a spol. v hodnotě 24 000,- Kčs.
Za protektorátu patřilo kino nadále pod správu spolku a dne 9. června 1944 přešlo do správy státního ministerstva pro Čechy a Moravu. Po válce byl opět zahájen provoz dne 2. června 1945 filmem Paklíč. Po znárodnění kinematografie patřilo kino Československému státnímu filmu. V roce 1948 všechna kina patřila pod Československý státní film, který zajišťoval školení pracovníků - promítačů a vedoucích kin, a také se staral o vybavení jak strojní, tak i stavební. Při další reorganizaci přešla správa kin pod národní výbory, které ve větších městech vytvořily Správy městských kin.
Rekonstrukce kina probíhali v letech 1963, 1967 a poslední adaptace celkového vzhledu sálu a předsálí se uskutečnila v roce 1981.
roce 1988 získává kino Lucerna televizní přijímače, které jsou instalovány do sálu kina a místo přestávkové hudby před představením se v sále pouští nejnovější videoklipy. V období sametové revoluce se na obrazovkách objevovaly nejčerstvější záběry z pražských události. To bylo možné díky spolupráci se studenty z Kounicových kolejí, kteří měli denně čerstvé zprávy přinesené přímo z Prahy.
V roce 1995 Správa městských kin, dosavadní provozovatel, zaniká a jednotlivá kina získávají nové vlastníky. Kino Lucerna se dostalo do vlastnictví městské části Brno - Žabovřesky a provozem kina byla pověřena společnost Lucernafilm a.s., která později změnila název na současný Bontonfilm a.s. Od 1. září 1999je novým provozovatelem společnost "KINO PLUS". Od roku 2004 je provozovatelem kina firma Biograf, spol. s r. o.
II. Prvenství kina Lucerna:
§ Nestarší kino v Brně. Na stejném místě od roku 1915.
§ Jako první kino v Československu zahájilo 10. září 1983 tzv. "Abonentní cykly" /např. Cyklus hudebních filmů - slavné osobnosti českého národa, Díla českých spisovatelů ve filmu, filmy Voskovce a Wericha, cyklus filmů ze studentského prostředí, abonentní cyklus Oldřicha Nového, Hugo Haase, Vlasty Buriana atd./
Tento text je můj stručný výtah. Celý obsáhlý a podrobný text, ze kterého jsem čerpal je umístěný na stránkách kina: www.kinolucerna.info .
Současnost
O současnosti brněnského kina Lucerna jsem si povídal s jeho vedoucím, panem Ing. Dušanem Peprným, dne 15. 2. 2007. Rozhor proběhl v příjemných prostorách kina.
Jak dlouho vedete kino Lucerna?
Jsou to už tři roky.
Co říkáte na to, že Lucerna je jedno z posledních tradičních kin v Brně?
Na to není co říct, beru to jako fakt a nijak mě to nezatěžuje.
Kolik zaměstnanců je v současné době potřeba pro provoz kina?
Je to něco mezi 7 a 8 lidmi.
Kolik průměrně diváku chodí na jednotlivá představení a jaká je jejich průměrná cena?
Je to asi zhruba 25 lidí, ale opravdu záleží na jaký titul, konkrétně dnes, kdy spolu děláme tento rozhovor, to ovšem s návštěvností vypadá velice dobře. Průměrná cena vstupenky je 85,- Kč.
Jaký film zaznamenal v poslední době velký divácký ohlas?
"Obsluhoval jsem anglického krále", který promítáme dnes. Tento film je už teď fenomén. Režisér Jiří Menzel v rozhovorech říkal, že chce udělat film, který by přitáhnul i diváky, kteří do kina běžně nechodí. To se mu podařilo. V minulosti měl velkou návštěvnost také "Kolja" nebo "Román pro ženy".
Kdy bylo naposledy kino vyprodané do posledního místa?
To už je více let. U filmu "Obsluhoval jsem anglického krále" se to takřka podařilo a možná i podaří, protože film je ještě na programu.
Máte nějakou speciální nabídku pro své diváky? Existují např. nějaké studentské slevy?
Kromě premiér mají na vybrané filmy studenti, důchodci a děti do 12-ti let slevu 15,- Kč.
Lucerna tento rok oslaví 90 let od začátku oficiálního používání názvu. Plánujete nějaké oslavy?
Zatím nic konkrétního v plánu není, ale tohle výročí je až 22. prosince, a tedy máme teoreticky čas ještě něco připravit. Uvidíme.
O jaké filmy má český divák větší zájem - o zahraniční nebo o domácí?
Dá se říct, že o české filmy, ale spíše jsou pro diváky kina Lucerna přitažlivé tzv. "ženské" filmy, tedy filmy pro ženského diváka. Máme odpozorováno, že diváky našeho kina jsou ze 70% právě ženy všech věkových kategorií. Tomu se snažíme přizpůsobit i naši nabídku. Například filmy Ďábel nosí Pradu, Dívka s perlou či Volver zaznamenaly v návštěvnosti velký úspěch. Naopak vůbec neuvádíme horory a s velkým úspěchem by se nesetkaly ani např. Hvězdé války.
Jak může malé kino soutěžit o diváky s multiplexy?
Nesoutěžíme, ale přizpůsobujeme naši nabídku. Do Lucerny se i v minulosti chodilo jako do tzv. reprízového kina, protože uváděla vybrané filmy i dlouho po premiéře a kromě toho to bylo dáno také umístěním kina mimo centrum města. Praxe multiplexů je taková, že film nasadí jen na několik týdnů po premiéře a pak už jej neuvádí, tu pozdější poptávku uspokojuje právě naše kino. Museli jsme si také, stejně jako multiplexy, dohodnout výhody od distributorů, takže pokud multiplex má slevu na dopolední představení, chceme ji a máme ji také.
Chystáte nějaké novinky v souvislosti s modernizací kina?
V průběhu tohoto léta chceme instalovat nové, kvalitnější ozvučení kina Dolby Stereo. Tento zvukový systém bude převezen ze zrušeného kina v Pardubicích.
Máte kromě toho nějaké další plány do budoucna?
Chtěli bychom zde udělat menší kavárnu v předsálí kina, kde by se diváci mohli před představením občerstvit. Bohužel první pokus ztroskotal na tom, že budova je památkově chráněná a tomu se musí tyto plány přizpůsobit.
Neplánujete například obnovení tzv. "abonentních cyklů", kterými bylo známé kino Lucerna v 80. letech?
Letos už něco podobného proběhlo, jednalo se o středoškolský cyklus organizovaný společně s panem Švédou. Pro nás jako provozovatele kina se spolupořádání těchto akcí vyplatí, ale chce to práci - musíte dát informace do škol, vybrat a zajistit vhodné filmy atd. Vstupné na tyto filmy bylo za 35,- Kč, takže i pro studenty byla návštěva této akce atraktivní. Do budoucna se uvidí.
Děkuji za rozhovor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 roman kopera roman kopera | E-mail | 2. srpna 2012 v 6:00 | Reagovat

toto kino mam v pameti jako vedouci provozu kin tehdejsi spravy mestskych kin,kdyz byla provadena modernizace-strikany korek-provedeno se skluzem a premie byly v haji.

2 unrealistic unrealistic | Web | 7. září 2016 v 19:29 | Reagovat

půjčka hned :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama